Ako chytať na Feeder
Vybavenie
Základným vybavením pri love na feeder je: špeciálne feederoví prút, navijak, vlasec, háčik a obvykle tiež krmítko (odtiaľ pochádza anglické pomenovanie tohto spôsobu lovu).
Druhy Feedru
Feeder sa delí na:
picker
feeder light
feeder medium
feeder heavy
Indikácia záberu
V indikácii záberu je najväčší rozdiel feedru oproti klasickej položené. Nepoužívajú sa tu žiadne prídavné indikátory (číhátka, swingery atď.) Túto funkciu zastáva veľmi jemná špička feederového prútu, ktorá sa podľa pohybov vlasca ohýba a vibruje. Vďaka tomuto systému je možné odhaliť aj drobné a opatrné zábery, ktoré by pri použití klasických metód neboli vôbec rozpoznateľné.
Feederové špičky sú výmenné a majú rôznu tuhosť pre použitie v rôznych podmienkach, najmä podľa sily prúdu. Označujú sa obvykle číslom, ktoré udáva, pri akej záťaži (v unciach) sa špička ohne do pravého uhla. Ich koniec býva natretý reflexnou farbou pre lepšiu viditeľnosť jemných pohybov.
spôsob lovu
Postavenie feederového prútu pri love na tečúcich vodách.
Feedrom možno loviť ako na stojatých vodách, tak aj na riekach a potokoch.
Podobne ako pri položenej leží pri love feedrom nástraha na dne, prípadne sa nad ním vznáša. K pridržaniu nástrahy tu slúži klasická olovená záťaž alebo krmítko, ktoré okrem toho plní aj druhý účel - svojím obsahom láka ryby do blízkosti háčiku s nástrahou.
Pri love je vlasec úplne napnutý a mal by s prútom zvierať uhol približne 90-110 °, aby sa jeho pohyby v čo najväčšej miere prenášali na pohyb špičky prútu. Na tečúcich vodách sa navyše prút stavia vysoko (niekedy až takmer kolmo), aby bola ponorená čo najmenšia časť vlasca a nepôsobil na neho tlak vody.
Ako chytať na položenú
Položená
Položená je jednou z techník lovu rýb na udicu. Rybármi je často označovaná ako lov na ťažko, čo vychádza z mnohokrát značných hmotnotý koncových záťažý. Spočíva v umiestnení prirodzenej nástrahy na dne, kde je pridržiavaná vlastnou váhou alebo dodatočnú záťažou (zvyčajne olovenou).
Vybavenie
Základné vybavenie na položenú sa veľmi podobá vybaveniu na plávanú. Na rozdiel od nej sa však takmer výhradne používa navijak, ktorý umožňuje nahadzovať do značných vzdialeností od brehu (aj okolo 100 metrov, predovšetkým pri love trofejných kaprov). Dôležitou súčasťou udice je záťaž, ktorá pridržuje nástrahu na dne. Používajú sa najmä olovené záťaže rôznych tvarov, veľkostí a hmotností. Pre stojaté vody je to zvyčajne 10 - 20 g, na silne prúdiacich riekach však nie je výnimkou ani záťaž o hmotnosti 200 g
Indikácia záberu
Pri love na položenú sa záber ryby indikuje mnohými rôznymi spôsobmi. Asi najrozšírenejší je číhátka (ľudovo "policajt"). V poslednej dobe sa tiež často používajú tzv swingery a indikátory záberu s priposluchom (ľudovo pípatká). Záber možno tiež rozpoznať podľa pohybu špičky prútu alebo vlasca, ak je počas lovu držaný medzi prstami. Ďalej tiež bzučaním navijaku.
Ako chytať na plávanú
Plávaná
Plávaná je jednou zo základných techník lovu rýb na udicu. Spočíva v umiestnení alebo vedení prirodzenej nástrahy vo vodnom stĺpci, tzn. v ľubovoľnej hĺbke od hladiny až po dno.
Vybavenie
Plávaná je, čo sa týka vybavenia, najjednoduchšou rybársku disciplínou. Možno ju prevádzkovať iba pomocou prútu, vlasca záťaže (olovka) a háčika. V tomto prípade sa použitá nástraha pohybuje podľa svojej hmotnosti (presnejšie hustoty) - ľahšie nástrahy (najmä pečivo) plávajú na hladine, ťažšie (napr. ovocie, červy, dážďovky) klesajú ku dnu.
Typicky sa však pri plávanej používa plavák, čo je súčasť udice (zostavy), ktorá drží nástrahu v určitej pevne nastavenej hĺbke. Pomocou neho možno nástrahou veľmi jemne manipulovať a umiestňovať ňou. Čím ďalej je plavák od háčika, tým je hlbší ponor nástrahy. Plavák tiež slúži ako indikátor záberu ryby.
Pri love na tzv bič (prút bez očiek) sa nepoužíva navijak, pričom vzdialenosť nástrahy od brehu je obmedzená dĺžkou prútu. Ten môže merať aj viac ako 10 metrov. Vďaka moderným technológiám a výskumu v oblasti materiálov (uhlíkové a kevlarové vlákna) sa predovšetkým v zahraničí bežne používajú prúty bez navijaku v dĺžkach 13,0 a 14,5 m V tuzemsku sú potom tieto prúty doménou predovšetkým závodnej plávanej, hlavným dôvodom slabej rozšírenosti je vyššia obstarávacia cena a tiež náročnosť na ostatné vybavenie, potrebné pre lov touto metódou. Nie je ale pravdou, že pri prúte bez navijaku možno loviť iba malé ryby. V prípade väčšieho úlovku je ryba pod kontrolu pomocou latexového amortizéru, ktorý je inštalovaný v koncovej časti prútu (najčastejšie v posledných 3 m). Amortizérom (latexové vlákno, duté alebo plné, priemery od 0,7 mm do 3,0 mm) má rozťažnosť až 800% a pri správnej manipulácii s prútom je možné zdolať aj ryby ťažšie ako 5 kg.
Indikácia zábere
Najčastejším indikátorom záberu pri plávanej je už spomínaný plavák. Plaváky sa vyrábajú najčastejšie z dreva alebo z plastu. Používajú sa najčastejšie kriklavé farby, aby bol plavák dobre vidieť. Pri love bez plaváka na hladine je možné orientovať sa priamo pohľadom na nástrahu, prípadne napínaním vlasca.