Spôsoby lovu





Lov položením (naťažko)

Pri tomto spôsobe lovu leží nástraha na dne, kde nám ju udržuje záťaž adekvátna podmienkam nášho loviska (hĺbka, sila prúdu, vzdialenosť...). Pokiaľ to podmienky dovoľujú, môžeme loviť aj bez záťaže. Takto sa dajú loviť takmer všetky druhy rýb. Na lov naťažko budeme potrebovať: rybársky prút s gramážou cca 100 g asi tak 2,5 m až 3,9 m dlhý, naviják, silón, záťaž a háčik. Drobnou bižutériou si túto základnú zostavu môžeme akokoľvek nakombinovať, poprípade namiesto záťaže použiť krmítko. Na signalizovanie záberu používame najčastejšie závesný plavák alebo napínač vlasca „svinger“, ktorý sa dá podľa potreby vyvážiť. Silón môžeme viesť aj cez elektronický signalizátor. Pri love naťažko platí, že pre lov rôznych druhov rýb a pri rozdielnych podmienkach musíme zostrojiť a nakombinovať rôzne zostavy.





Lov na plávanú

Pri love na plávanú nám nástraha pláva pomocou plaváka v rôznych hĺbkach nad dnom, poprípade leží na dne. Aj týmto spôsobom lovu sa dajú loviť všetky druhy rýb a to počas celého roka. Na lov plávaním potrebujeme: rybársky prút s gramážou cca 20 g dlhý 2,7 až 5 m, naviják , silón 0,15 až 0,20 mm, plavák, broky na vyváženie a háčik s lopatkou. Podľa podmienok, hĺbka, nástraha, prúdenie vody... túto základnú zostavu vylepšujeme rôznou bižutériou, lankami či priebežným plavákom. Pri love na plávanú platí, že prút držíme v ruke a hody častejšie opakujeme. Na stojatých vodách môžeme prút položiť, ale musíme ho mať na dosah, aby sme v prípade záberu mohli okamžite zaseknúť. Ako nástrahu môžeme použiť všetky druhy živočíšnych aj rastlinných nástrah, ale aj malé boillies. Nástrahu vedieme čo najprirodzenejšie a snažíme sa mať čo najmenší „previs“, aby sme mohli v prípade záberu okamžite reagovať. Pri love plávaním je účinné aj vnadenie.





Lov na feeder

Tento spôsob lovu je vlastne lov naťažko s jemným náradím. Pre lov feedrom potrebujeme špeciálny feedrový prút 3,3 až 4,2 m, ktorý je vybavený dvoma až piatimi vymeniteľnými špičkami rôznej tvrdosti a gramáže od 20 do 90 g, naviják veľkosti 20 až 40, silón 0,8 až 0,20 mm, záťaž (feedrový košík), háčik, drobnú bižutériu. Vylepšiť to môžeme feeder gumou. Pri love na feeder nám záber signalizuje špička, ktorú musíme počas lovu neustále sledovať. Špičky si meníme podľa podmienok a takisto aj záťaž. Prút by mal byť po nahodení položený tak, aby s koncovou montážou zvieral 90-stupňový uhol. Veľmi dôležité je vnadenie a to na jedno miesto s čo najväčšou presnosťou.





Lov vláčením

Lov vláčením (prívlač) sa vyznačuje najkratšou prípravou. Je to spôsob lovu, pri ktorom vláčime nástrahu v rôznych hĺbkach, pričom sa snažíme napodobňovať pohybom, farbou, tvarom unikajúcu rybku a vydráždiť tak dravca. Na tento spôsob lovu budeme potrebovať rybársky prút 1,8 až 2,6 m, naviják musí byť kvalitný, nakoľko pri vláčení nahadzujeme nespočetne veľakrát, silón od 0,20 až do 0,50 mm a v neposlednom rade nástrahu, blyskáče, voblery, pilkery, marmišky, jigy, gumy, mŕtve rybky... Potrebujeme aj rôznu rybársku bižutériu. Prívlačou môžeme loviť všetky druhy dravých rýb, okrem mieňa a úhora. Po nahodení nástrahy sa snažíme ešte pred jej dopadom na hladinu mať napnutý silón nakoľko veľakrát príde záber hneď po kontakte s vodou. Nástrahu sa snažíme viesť vždy tak, aby sme čo najprirodzenejšie napodobňovali živočícha, ktorého naša nástraha napodobňuje.





Lov muškárením

Lov muškárením je spôsob lovu, ktorým sa snažíme napodobniť hmyz v rôznych štádiách vývoja. Muškárením je možné chytiť rôzne druhy rýb. Podľa použitej techniky sa muškárenie rozdeľuje na muškárenie so suchou muškou – pri tomto spôsobe sa návnada plaví po hladine vody. Tým pádom je potrebné ju pravidelne sušiť, aby po každom nahodení plávala. Pohyb, ktorým sa muška suší, sa dá prirovnať k bičovaniu naprázdno. Muškárenie s mokrou muškou – tento spôsob muškárenia je veľmi podobný predchádzajúcemu, len s tým rozdielom, že pri tomto spôsobe sa muška pohybuje tesne pod hladinou. Takto môžeme použiť aj strímer, ktorým sa snažíme napodobniť unikajúcu rybku. Muškárenie s nymfov je ďalší zo spôsobov, pričom sa nymfa pohybuje tesne pri dne. Na čo slúži takzvaná záťažovka? Je to nymfa, ktorá má za úlohu ťažiť ostatné nymfy na náväzci, aby boli pri dne. Na muškárenie potrebujeme špeciálne vybavenie: muškársky prút, muškársky naviják a muškársku šnúru.

Štítky